| Processor | 6-Core, 12-threads Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Inspiron 14 |
|---|---|
| Model | Inspiron 14 |
| Price | Tk 65,890 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
|---|
| Display Type | FHD Plus Touch 250nits WVA Display with ComfortView Support |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | Integrated Widescreen FHD (1080p) Webcam with Dual Digital Microphone Array with Temporal Noise Reduction enabled |
|---|
| Body Dimensions | Height: 0.61 in - 0.73 in. (15.54 mm - 18.55 mm) Width: 12.36 in. (314 mm) Depth: 8.92 in. (226.56 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.48 lb (1.58 kg) |
| Body Build | Aluminium exterior shell |
| Body Color | Platinum Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U 6-Core, 12-threads (2.00GHz, up to 4.50GHz with Turbo Boost, 16MB Cache) |
| Ram | 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | 4 Ccell, battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 54 Wh, integrated battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | (2) tuned up-firing speakers, audio processing by Dolby Atmos Cores and Waves MaxxAudio Pro |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Bluetooth | Yes, 5.3 Wireless Card |
| USB | 1 HDMI 1.4 (The maximum resolution supported over HDMI is 1920x1080 @60Hz. No 4K2K output) 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C (DP/PowerDelivery) 1 USB 3.2 Gen 1 Type A 1 Universal Audio Jack |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | 1 HDMI 1.4 |
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch QHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 56.6Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →